Kunstnikud > Vanem kunst > Karl Burman

Karl Burman

jun. (1914- 2001)

CV

Karl Burman on pärit nimekast kunstnikesuguvõsast. Tema isa Karl Burman vanem oli üks eesti tuntumaid arhitekte, onu Paul Burman aga impressionistlik maastikumaalija ja animalist.
Karl Burmani katkendlikuks jäänud erialane haridus kulges Tartu ülikooli tehnikaosakonnas ja Tallinna Tehnikainstituudis. 1943 täiendas ta end lühiajaliselt Moskva Kunstiinstituudis. Peamise kunstihariduse sai Karl Burman oma arhitektist isalt, kelle abilisena ta enne sõda töötas.
Olles 1941 mobiliseeritud Nõukogude armeesse, kuulus ta aastast 1943 Jaroslavli eesti kunstnike kollektiivi ning töötas Jaroslavli kunstikoolis akvarelliõpetajana. Sel perioodil õppisid tema juures hilisemad eesti akvarellistid Aleksander Pilar ja Enno Lehis.
Karl Burman on tegutsenud peamiselt vabakunstnikuna. Arhitektina on ta loonud mitmeid väikeelamute projekte, projekteerinud väiksemaid teenindusehitusi ja teinud sisekujundusprojekte. Kunstnikuna oli Karl Burman läbi aastakümnete tuntud kui akvarellist. Ta oli valitud Eesti Akvarellistide Ühingu auliikmeks. Tema Tallinna ja Narva natuurilähedased detailitäpsed linnavaated on leidnud tee paljudesse erakogudesse kodu- ja välismaal. Kunstniku mahedatooniline kuiv akvarellimaneer meenutab kohati tema isa omaaegseid linnavaateid. Loomingu paremikust 1940. – 1960. aastaist on näiteid Eesti muuseumides. Erakordselt tagasihoidliku ja meeldiva inimesena ning ausameelse kunstnikuisiksusena jääb Karl Burman tema kaasaegsete mälestustesse.

 


 

< tagasi