Kunstnikud > Vanem kunst > Richard Kaljo

Richard Kaljo

1914 - 1978

Richard Kaljo on Eduard Wiiralti kõrval üks tundlikumaid naisakti viljelejaid eesti graafikas. Meisterliku joonistajana lihvis ta oma oskusi pidevalt. Richard Kaljo on vaieldamatult olnud üks Eesti säravamaid joonistajaid, kelle loomingut iseloomustab joonistuse äärmine kergus ning detailide värvikirevus. Tuntud teoste illustreerijana oli Kaljo tugevaimaks küljeks loo jutustamine. Ta ei piirdunud kunagi staatiliste poseeritud piltide loomisega, vaid püüdis leida kõige elavamaid kohti, kõige huvitavamaid tüüpe.

CV

HARIDUS:

 

 

1928 -1933   Hugo Treffneri poeglaste eragümnaasium (joonistusõpetaja Eduard Ole)
1936 -1940   Pallas, graafika eriala 

 

Esinenud näitustel alates 1938. aastast. Pärast sõda Eesti ja üleliidulistel näitustel ning eesti graafika valiknäitustel.

 

Isiknäitustest on olulisemad 1964. aastal Eesti NSV Riiklikus Kunstimuuseumis ja Moskvas toimunud juubelinäitused.

 

Olulisimad rühmanäitused on 1946. aastal Tallinna Kunstihoones toimunu ning esinemine Moskvas 1947. aastal (koos Alo Hoidre, Elmar Kitse, Evald Okase ja Günther Reindorfiga).

 

Galerii Haus tutvustas 2001. aastal eraldi näitusega Richard Kaljo akte. Raamatuillustratsioonid muutusid Kaljo loomingus valdavaks 1950ndate teisel poolel. Ta on illustreerinud aime-, teadus- ja tarbekirjandust, aga ka eesti, lääne ja vene ilukirjandust ning lasteraamatuid. Lisaks Alexandre Dumas' Kolme musketäri, Kakskümmend aastat hiljem ja Kümme aastat hiljem illustreerimisele tõusevad esile ka William Shakespeare\'i Kogutud teoste puugravüüri tehnikas tehtud illustratsioonid.

 

Just puugravüüri viljelejana on Kaljo Eesti kunstiajaloo üks silmapaistvamaid autoreid, kus tema joonistajaoskuste virtuooslikkus eriti hästi välja tuleb. Vabagraafika lehtedest väärivad ennekõike äramärkimist puugravüürid Sõjapõgenikud, Tartu Kivisild (mõlemad 1942) ja Keisri pearaha (1943), linoollõigetest aga Piknik (1940) ja Akt (1957).

 

< tagasi