Näitused > Toimunud > Haus Galerii

Haus Galerii 18.06.2015-25.07.2015

Liis Koger

Virvatulevilk

Virvatuli on valgusilming, mida võib tabada tavaliselt öösiti märgaladel – oma vilkumisega meelitab see rändajaid laukasse või siis Haus Galeriisse. Iidamast-aadamast on inimesed täheldanud, et virvatuli ei püsi ühe koha peal, vaid liigub siia-sinna, kandes endas aatompommi kolme mõjutegurit: valgussähvatust, lööklainet ja läbivat radiatsiooni. Haus Galeriisse on koondatud tuule poolt edasi kantud õlivärvidest virvatuled lõuenditel, mille vahel inimene võib liikuda, kartmata, et lähenedes liiguvad õhumassid eest ära; kui inimene aga virvatulest eemaldub, võib tuli talle järgneda...  

Hetki, mis ületavad igavikku, on raske tabada. Nendega võib juhuslikult kohtuda, kui lõputu õnnemäng otsustab, et kõik jaguneb kahega. Kui ühes filmis küsiti üle saja aastastelt rumeenlastelt, mis on elu mõte, vastasid nad, et isegi kui nad seda kunagi teadsid, on see neil nüüdseks ununenud. Meele tuuleveskid ei küsi, kaua kestis mälestuseks kasvanud algpõhjus. Nad küsivad üksnes seda, mida uneleme üksinduses avanevates ruumides, mille ustest läbi astudes tuleb viibida ja uskuda viisil, mida ei saa seletada.

Seletamatud asjad on reetmatud. Need viivad vaheolekutesse, kus kuitahes võimatu on ainus võimalus, mis jaguneb kahega nii, nagu virvatulevilk suhestub inimese või tuulega. Unustatud allikas ütleb, et kõik, mis meist lähtub, olgu muusika, mis seda pole, olgu vaikus. Õnn on tõeline isegi siis, kui sel pole alust – see on nagu valgekõlaline muusika, mida Baricco järgi mängitakse mahedalt ja mille järgi tantsitakse aeglaselt; milles võib kuulda helisemas vaikust ja milles tantsijad on liikumatud.  
Need abstraktsed õlimaalid on hetkigavikud, mille kohal suveöö naeratab kolm korda, kuna es wär' so schön gewesen. Kuna aja ainus mõõde on tunne, naeratab kaduvus nagu lõputu õnnemäng – nagu Sondheimi muusikalis: esimene naeratus pühitsusega noortele, kes ei tea midagi, teine inimlastele, kes teavad liiga vähe, ja kolmas vanadele, kes teavad liiga palju. Kuna kõik on ebatõenäoline, ei tasu lasta sellest ennast heidutada.

 (Virvatuli on metafoor)
Liis Koger

 

Liis Kogeri intervjuud Tallinna Televisioonile saab vaadata siit.

< tagasi
Kuu puude
Liis Koger
Kuu puude
2014. õli, lõuend 100 x 120 cm (raamimata)
hind 1 485
Ratas ja madu ehk elu ebaühtlasi heledusi I
Liis Koger
Ratas ja madu ehk elu ebaühtlasi heledusi I
2014. õli, lõuend 81 x 100 cm (raamimata)
hind 1 155
Nägemus
Liis Koger
Nägemus
2015. õli, lõuend 80 x 60 cm (raamimata)
hind 825
Kalad tavatsevad
Liis Koger
Kalad tavatsevad
2015. õli, lõuend 60 x 80 cm (raamimata)
hind 825
Kollased vaskniidid
Liis Koger
Kollased vaskniidid
2015. õli, lõuend 60 x 70 cm (raamimata)
hind 660