Richard Sagrits

(1910 - 1968)

Kivine rand

1957. õli, lõuend 50 x 70 cm (raamitud)
alghind 4 200 (müüdud)
Kui soovite teosega galeriis tutvuda, andke sellest eelnevalt teada.

Richard Sagrits "Kivine rand"

Richard Sagritsa 1950ndate aastate maalid on ühtlasi dokumendid Eesti kunstnike valikutest keerulistel aegadel. Ametlikud nõuded olid teada, ettekirjutused tehti nii motiivide kui käekirja osas. Sagrits on proovinud leida keskteed: kujutada ikkagi ainult seda, millele süda kaasa lööb, kuid võttes kompromissina omaks realistliku maalimislaadi. Apoliitiline loodus oli koht, kuhu oli võimalik peita peaaegu kõik toonased ängid ja otsingud, ning Richard Sagritsa ning tema põlvkonna jaoks polnudki see niivõrd eskapism, kuivõrd naasmine tuttava ja koduse juurde. Nad olid maapoisid (ja -tüdrukud) ning looduse ilu ülistamine ei nõudnud neilt mingit pingutust ega välist sundi.
Sagrits on maalinud oksjoni teostel kolmel korral Karepat ja ühe korra Gursuffi Krimmis. Karepal oli Sagritsa jaoks ilmselt elu olulisim paik − tema sünnikodu. Tema värvides on soojust ning isegi kui päikest pole näha, valgub ometi üle maastiku valgus. Sagrits ei lähe detailseks, sest selleks tunneb ta maastikku lihtsalt liiga hästi. Iga laine, iga maastikunukk on tema jaoks tuttav − mis tekitab muidugi küsimuse, mida meie peaksime seal nägema? Kui unustada hetkeks Sagritsa maali täpne kohamääratlus, siis tema teoste koduigatsus on tegelikult abstraktne. See tähendab: umbes nii me kodu tajumegi. Soojalt, helgelt, tuttavlikult, intiimselt. Sagrits on valinud üpriski juhuslikke kaadreid, kuid sel pole vahet − ta on võrdselt armunud kõigisse paikadesse, ka kõige vähem silmatorkavamatesse. Isegi kivid hakkavad Sagritsa maalidel elama, igaüks ise värvi, andes veel kord tunnistust, et Sagrits ei maali maale maalide pärast − ta maalib tunde pärast, mida need tekitavad. Igatsus. Turvalisus. Harmoonia.
Tema Krimmi vaade on maalitud küll samal perioodil, kuid kohe tajume eksootilisust. Sagrits on olnud uudistavam ja vähemdetailsem, ta on lummatud üldisest vaatest ning proovib seda tabada. Ühele pildile on ta koondanud nii natuke teistsuguse tooniga merevee kui ka kaugusest kumavad mäed, kaanetades taeva tasapisi allavajuvate pilvedega.

Esinemine oksjonitel

KUNSTIKLASSIKA OKSJON SÜGIS 2019 Haus Galerii 04.10.2019-31.10.2019 alghind: 4 200 lõpphind: 5 200

Esinemine näitustel

Ost ja broneerimine

<tagasi