Uudised

Uudised

502.t1.jpg Jane Remmi metsaportreed

Reedel, 31. märtsil kell 18 avatakse Haus Galeriis maalikunstnik Jane Remmi näitus „Mets. Portreed“. Lummavate maalide läbivaks peategelaseks on mets oma erinevates vormides, selle  rütmid, metsikud rägastikud ja luubi alla võetud üksikud tüved.

Pildil: Jane Remm, "Rägastikud. Metsa kodustamine"

loe lähemalt

501.t1.jpg Viis tundi viies galeriis

Triinu Soikmets, Haus Galerii galerist ja kuraator

Tahaks kaasaegse kunstiga kursis olla, kuid valik kohtadest, kuhu seda vaatama minna, võtab silme eest kirjuks? Tahaks vaadatut paremini mõista, kuid kontseptuaalsed kunstiteosed ja süvafilosoofilised seinatekstid panevad pea vahel veidi valutama? Sellele murele on lahendus – paar korda aastas toimuvate Tallinna Teisipäevade raames saab ühe õhtuga järjest läbi käia terve rea galeriisid, kus näituseid tutvustavad kunstnikud ja galeristid ning nii mõnelgi puhul saadavad neid ka muusikud.

Pildil: Niña Yhared, "Via Baltic" Okapi galeriis. Foto: Kadi-Ell Tähiste

loe lähemalt

497.t1.jpg Klaasikillumäng

Triinu Soikmets, Haus Galerii galerist ja kuraator

Kui optimisti jaoks on klaas pooltäis ja pessimisti jaoks pooltühi, siis realisti jaoks jääb klaas alati klaasiks ja kui seal sees juba midagi on, siis on see järelikult ka täis. Kunstnike seas on kahtlemata nii optimiste, pessimiste kui realiste, kuid klaasi teemal andkem sõna seekord sõna otseses mõttes klaasikunstnikele.

Pildil: Andra Jõgise „Kirjad koju“ ja Laurentsiuse „Mapplethorpe’i kalla III-2“ (fragment). Foto: Rait Lõhmus

loe lähemalt

495.t1.jpg Sini-must-valge kunst

Triinu Soikmets, Haus Galerii galerist ja kuraator

Taevasina peegeldus järveveel, must muld ja valge kasetoht. Ustavus aadetele, rahvuskuub ja vaimuvalgus. Mõlemad kolmikud tähistavad päevakohast – vabariigi sünni väljakuulutamise puhul heisatavat trikoloori. Need kolm värvi, mis 99 aastat tagasi sümboliseerisid vabadust ja pühadust, on pärast punase põranda all ära käimist taas päevavalgele toodud, ja mitte ainult. Nüüd saab nendega vabalt mängida.

Pildil: Mall Nukke, "Harjutus sinisega I-II"

loe lähemalt

499.t1.jpg Tallinna Teisipäeva galeriiõhtu 28. märtsil

Eesti muusika- ja linnafestivalide lipulaeva Tallinn Music Week’i kunstiprogrammi raames toimub 28. märtsil kell 17-21 spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Teisipäev. Programm algab Haus Galeriis, kus on võimalus viimast päeva näha Mall Nukke näitust „KolmeVärviMängud“ ning kohtuda ka kunstniku endaga.

loe lähemalt

493.t1.jpg Skulptuurilugu

Järvi Pust, Haus Galerii galerist ja kunstikonsultant

„Tead, skulptuuriga on nii raske,“ ütlen ma ühele lugupeetud eesti skulptorile, kes oma töid galeriisse näitama on tulnud. „On jah, täielik ikaldus,“ ohkab tema vastu. Loomulikult on üldistamine väga rumal ja kindlasti on skulptoreid, kelle teoste peale võtavad inimesed järjekorda, aga mulle tundub, et eestlane ei oska siiski hästi skulptuuriga midagi pihta hakata.

Pildil: Rait Prääts, “Oskar C8”

loe lähemalt

487.t1.jpg Muumikunstnik või maalikunstnik

Piia Ausman, Haus Galerii juhataja

Palju me tegelikult tunneme inimesi, kes on oma kuulsate nimede taga? Neid, kes on loonud märgiliseks saanud kunsti, mis eksisteerib a priori, otsekui oleks see meie jaoks alati just sellina olemas olnud.  Samastame kunstnikku tema loominguga, nimetades mis iganes tuntud autorit, tuleb esmalt silme ette tema teos, mitte tema nägu või inimlik olemus.

loe lähemalt

485.t1.jpg Orest Kormašov: tõde ei saa olla inetu

Järvi Pust, Haus Galerii galerist ja kunstikonsultant

Haus Galeriis on veel 14. veebruarini vaadata Orest Kormašovi maalinäitus „Hetk“, kus eksponeeritavad tööd on saanud inspiratsiooni reisist Lõuna-Itaaliasse.  Orest Kormašov on kunstnik, kelle puhul näitusetäis uusi töid on küllaltki harv ja harukordne nähtus, sest tegutseb ta veel ka õppejõu ja ikoonirestauraatorina, ning puhtalt loomingu jaoks tulebki spetsiaalselt aega võtta ja tavapärasest keskkonnast mõneks ajaks lahkuda. Orest on pärit sõna otseses mõttes kunstiga läbi imbunud keskkonnast, tema vanemad on/olid kunstnikud (maalikunstnik Nikolai Kormašov ja keraamik Luule Kormašova); kunstnikud on ka tema vend Andrei (graafik ja disainer) ja abikaasa Jaana (keraamik). Taolist õnnelikku hetke, kus meil on majas tihedamalt näha niivõrd vaimukat, huvitava tausta ja kogemustega inimest, tuleb ära kasutada selleks, et temaga pisut ka juttu vesta. Alustasime algusest ja jõudsime lõpuks kõige tähtsamani välja – vastutuse ja vaimurikkuseni.

Pildil: Orest Kormašov näituse avamisel Haus Galeriis. Foto: Endel Apsalon

loe lähemalt

483.t1.jpg Kunsti teatrilava - BRAFA 2017

Piia Ausman, Haus Galerii juhataja

Kunst annab etendusi – näitused, näitused. Neid avatakse tuhandeid ja tuhandeid maailma erinevate linnade galeriides kajastades kunstnike ja ka kuraatorite püüdlusi luua kooskõla, vastulauseid või omaette mõtteruumides kõnelevaid kaasaegseid maailmu. Näitused olulistes muuseumites keskenduvad kindlale kunstnikule, epohhile või mõne riigi kunstiväärtuste ülevaatele. Eramuuseumid jälle demonstreerivad kollektsionääride eelistusi läbi oma kogude jne. Kunst on võimas etendus, tohutu meedium, nagu teatrilava, mille suurusest saab paremini aru külastades selle Grand Gala’sid – kunstimesse!

Pildil: David Rijckaert II, "Still life with trays of oysters, dried fruit, chestnuts and sweets"

loe lähemalt

481.t1.jpg Kaksteist soovitust taevatähtedelt

Triinu Soikmets ja Järvi Pust, Haus Galerii galeristid

Kust leida raha, õnne ja armastust? Mida teha, et see kõik kunagi otsa ei saaks? Kas kutsuda appi kristallid, valada tina või olla ise oma saatuse sepp? Kui viimati kirjutasime kolmest uusaastasoovist kunstisaalis, siis nüüd jagame 12le sodiaagimärgile soovitusi, kuidas alanud aastal tähtede seis igaveseks enda kasuks pöörata – kunsti abil! 

Pildil: Endel Kõks, "Autoportree"

loe lähemalt

478.t1.jpg Orest Kormašov. HETK

Teisipäeval, 10. jaanuaril avatakse Haus Galeriis Orest Kormašovi maalinäitus „Hetk“, kus väljasolevad tööd on sündinud Lõuna-Itaalia muljete põhjal. Kui mõned aastad tagasi eksponeeris kunstnik galeriiga koostöös hetki Roomast, siis seekord Basilicata maakonnast.

loe lähemalt

479.t1.jpg Kolm soovi kunstisaalis

Järvi Pust, Haus Galerii galerist ja kunstikonsultant

Aasta algus on kujunenud teatud sorti sümboolseks piirikiviks, kus vaadatakse pikemalt üle õla, püütakse piiluda eelseisvate päevade ja kuude kurvi taha ning mõned teevad ka inventuuri ja aruannet sellest, kuhu ja kuidas just sellesse punkti on jõutud, kus hetkel asutakse. Soovitakse soove, tehakse taiga ja viimastel aastatel on levima hakanud ka komme anda uusaastalubadusi, kuigi siinkohal meenub mulle minu kooliaegne pinginaaber, kes andis iga uue aasta alguses lubaduse mitte enam hommikuti kooli hilineda ning pidas seda lubadust tavaliselt umbes viis päeva. Mina olen alati hoidunud sellistest tähtpäevalistest lubadustest, sest ma tean, et elu sekkub varem või hiljem ka parimatesse kavatsustesse ning eelistan lubadusi jagada konkreetsetele inimestele, konkreetsetel teemadel. Selle asemel olen hoopis soovinud soove, sest see tundub kuidagi helgem ja vähem piiranguid seadev tegevus, eriti kui veel soovida millestki vabanemist.

Pildil: Rein Kelpman, "Tantsuõpetus"

loe lähemalt

474.t1.jpg Kunst olla vaatleja

Piia Ausman, Haus Galerii juhataja

Kui peatame millelgi pilgu pikemalt, seisatub korraks ka aeg. Vaatame meie ja aegki vaatab koos meiega. Aga mõte? Kas mõte peatub seal, kus meie, kas kujutlus jääb kõndima maastikul, mida näeme. Ei – mõttel on oma lobisev rada ja kujutluses võib olla hoopis üks teine pilt. Nii see tihti on. Me ei ole üks sellega, mida vaatame, ega taju hetke, milles seisatume.

Pildil: Juss Piho, "Raamitud"

loe lähemalt

473.t1.jpg Kunstnik Jüri Mildeberg ja kirjanik Indrek Koff

Triinu Soikmets, Haus Galerii galerist ja kuraator

Üks pilt võib öelda rohkem kui tuhat sõna. Teinekord tahab pilt aga vaikida, igatsedes ometi vahel salaja selle järele, et keegi kuskil temast läbi näeks. Kolmandal korral mängivad tuhanded sõnad sadades lugudes, kergelt ja muretult, kuid kuidagi rahutult. Siis kutsub sulepea pintsliharjased – või vastupidi – kohtingule ning pärast esimest erutust avastavad mõlemad, et oma jooni kõrvuti vedades ilmuvad nende vahele uued helid.

Pildil: Jüri Mildeberg, sarjast "Saja rahva lood"

loe lähemalt

470.t1.jpg Kunst & kohtumised. Eduard, Jaak ja Kaido.

Järvi Pust, Haus Galerii galerist ja kunstikonsultant

Kunst toob inimesi kokku ja mitte ainult näituste avamistele ja muuseumisaalidesse. Kunst võib olla seoseks ja ühenduslüliks ka inimeste eluteede ning saatuste vahel ja seda keset kõige tavalisemat päeva.

Pildil: Eduard Ole, "Talvine Harjumägi"

loe lähemalt

466.t1.jpg Andrus Rõuk. PÖÖRIPÄEV

Kolmapäeval, 7. detsembril kell 17 avatakse Haus Galeriis Andrus Rõugu maalinäitus „Pööripäev“, mis sümboliseerib nii pühadeootust kui valguse ja varju vastasseisu.

loe lähemalt

461.t1.jpg Jüri Mildeberg Swedbank Eesti peakontoris

Alates novembrist on Swedbank Eesti peakontori privaatpanganduse ruumides avatud näitus Jüri Mildebergi miniatuursetest tahvelmaalidest ja veidi suurejoonelisematest graafilistest lehtedest. Haus Galerii kureeritud väljapanekul jutustab iga pilt oma loo.  

Foto: Kristjan Klaats

loe lähemalt

467.t1.jpg Paradiis & põrgu meis endis

Paradiisi ja põrgu teema on läbinud kunsti sajandeid. Inimese kõlbelisuse ja moraali küsimused on leidnud peegeldamist alati. Ajast, mil kristlik maailmavaade läbi kunsti kõnelema asus, on loodud lõputult pilte piibli teemadel. Kunstnikud maalisid õndsate taevast või patuste karistust. Süžeed kaevusid fantaasiasse ja põimusid tegelikkusega – loodusega, ürgse stiihiaga, meelte võimetega tajuda nähtavat ja nähtamatut, jumalikku ilmutust ja ilmalikku hukatust.

Pildil: Marten de Vos, "Viimne kohtupäev"

loe lähemalt

458.t1.jpg Eesti Maalikunstnike Liit. VALGE VESI

Kolmapäeval, 9. novembril kell 18 avatakse Haus Galeriis Eesti Maalikunstnike Liidu näitus „Valge vesi“. Näitusega jätkatakse galerii ja liidu vahelist pikaajalist koostöötraditsiooni, ühtlasi haakub tänavune teema merekultuuriaasta tähistamisega.

Pildil: Maarit Murka. Üheksas laine

loe lähemalt

465.t1.jpg Varjus kunstis & meis endis

Tõenäoliselt oli see äsjanähtud Olev Subbi mälestusnäitus Tallinna Kunstihoones, autori julge värvimäng ja halastamatu vormirebestus, mis mind äratas. Siin- ja sealpoolsuse suhe, millega ma ise teoreetilisel tasandil tegelesin ning millele visuaalse vaste leidsin.

Pildil: Olav Maran, "Vaikelu sinise draperiiga"

loe lähemalt

457.t1.jpg Ivika Luisk. AVAR

Teisipäeval, 1. novembril kell 17 avatakse Haus Galeriis Ivika Luisu isiknäitus „Avar“, kus kunstnik peegeldab ja jagab loodusest ja hetkesviibimisest ajendatud emotsioone.

loe lähemalt

462.t1.jpg Kunst & kohtumised – Tarmo Roosimölder

Igal nädalal ilmuvas veebirajakirja Edasi kunstirubriigis tutvustab Haus Galerii lugejatele tähelepanuväärseid sündmusi ja kunstiteoseid nii ajaloost kui kaasajast. Eesmärk on avada kunsti rolli ühiskonnas, vaadelda ja mõtestada maailma läbi kunsti, tuua kunst inimestele lähemale. Seekord kirjutab galerist ja kunstikonsultant Järvi Pust kohtumisest kunstnik Tarmo Roosimölderiga. 

Pildil: Tarmo Roosimölder, "Öölendaja".

loe lähemalt

460.t1.jpg Haus Galerii ja veebiajakiri Edasi alustavad koostööd

Alates käesolevast nädalast teeb Haus Galerii koostööd uue veebiajakirjaga Edasi. Igal nädalal ilmuvas Edasi kunstirubriigis tutvustab galerii juhataja Piia Ausman koos oma kolleegidega Edasi lugejatele tähelepanuväärseid sündmusi ja kunstiteoseid nii ajaloost kui kaasajast. Eesmärk on avada kunsti rolli ühiskonnas, vaadelda ja mõtestada maailma läbi kunsti, tuua kunst inimestele lähemale.

Pildil: Jaan Toomik, “Lapsed piknikul”.

loe lähemalt
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14