Meist > Meie kunstifilmid

JÜRI ARRAK. Natüürmort. 1965

Haus Galerii tutuvustab eesti kunstiklassikat. Jüri Arraku varane töö pärineb veel autori õpingute ajast kunstiinstituudis. Lühifilmis kõneleb Jüri Arrak teosest ja selle tagamaadest lähemalt. Töö kuulub Haus Galerii 2019. aasta sügisese kunstiklassika oksjoni kollektsiooni. 

NIKOLAI KULL. Lumine Tallinn

Nikolai Kull (1894-1945). Tallinna vaade. 1930ndad

Kestus 1:35 

Vaatame Nikolai Kulli talvist Tallinna raekoja platsi läbi filmikaamera. Süveneme tollase aja atmosfääri, mida annavad edasi nimeka linnavaadete looja isikupärased pintslilöögid. Filmile on teksti kirjutanud kunstiloolane Eero Epner. Lugenud: Lembit Peterson. Teos on esitletud originaalis Haus Galerii kunstiklassika oksjoni näitusel Kevad 2019. 

PEIDUS POOL

TOOMAS KAASIKU FOTOD  

kestus 4:55

Lühifilm fotograaf Toomas Kaasikust ja tema maalilisest töölaadist. Kunstnik kasutab tänaseni omaaegset legendaarset analoogkaamerat Smena 2. Tema pildid valmivad põhjaliku käsitöö tulemusel. Kaasiku meelismotiivid on loodus, linn ja aktid. Oluliseks peab kunstnik eelkõige mitte reaalsuse tabamist vaid pigem tunde edasiandmist. 

PEA JA SABA

Pea ja saba. Per William Petersen

Armsalt muhe lühifilm Taani-Eesti kunstniku Per William Peterseni loomingu ainetel. Filmi peategelaseks ja jutustajaks on kunstniku enda loodud skulptuur. 

JUHAN MUKS. Lilled

Juhan Muks (1899-1983) Lilles sinises vaasis. 1970-80ndad

Kestus: 1:46

Juhan Muks oli tuntud eksperimenteerija maalikunstis. Ta armastas katsetada erinevaid tehnikaid ja materjale just oma loome lõpuperioodil. Nii ka see töö, mis on rõhub õhulisele atmosfäärile ning mängulistele värvikooskõladele. Filmilõigule on teksti kirjutanud Eero Epner. Lugenud Piia Ausman. Teos oli originaalis eksponeeritud Haus Galerii 2019 aasta kevadoksjoni näitusel. 

OLEMINE

Sirje Petersen. Olemine. 2019  

kestus. 2 : 24

Pilk Sirje Peteseni maalile " Olemine", mis auhinnati Eesti Kunstnike Liidu 2019 aasta ülevaatenäitusel publikupereemiaga. See maal on kui tajudemaastik, mis läbi värvide ja figuuripuudutuse püüab rütmistada olemise seletamatut olemust -  sõnad muutuvad üleliigseks. 

Filmilõigu on loonud Haus Films - loominguline ettevõte, kelle eesmärgiks on tõlgendada kunsti läbi filmi. 

Vaata kunstniku teisi teoseid SIIT 

PER WILLIAM PETERSEN. Pea ja Saba

Kestus 2:10 

Treiler, mis teeb sissejuhatuse Haus Galeriis avatavale näitusele "Pea ja Saba". 13 aastat tagasi Taanist Eestisse elama asunud kunstnik Per William Petersen esitleb oma huumorist laetud skulptuure. Näitus jääb avatuks 4. - 29. juunini. 2019. 

VALDUR OHAKAS. Akt tulest

VALDUR OHAKAS (1925-1998). Akt. 1960ndad

Kestus 2:14

Pärast suurt isiknäitust 1991 aastal, süttis Valdur Ohaka kodu, kus kunstnik hoidis oma teoseid. Suur osa töödest hävis tules. Filmlõik näitab ühte pääsenud teost. Teksti on kirjutanud kunstiloolane Eero Epner. Lugenud Lembit Peterson. Teos on esitletud Haus Galerii kevadoksjon 2019 valikus. 

 

PRIIDU AAVIK. Autoportree

Priidu Aavik (1905-1991). Autoportree. 1948 

Kestus 1:55

Filmilõik Priidu Aaviku autoportreega loob ülevaate kunstniku meeleoludest 1948. aastal, mil nõukogude võimu surve loojatele üldiselt tugevnes. Maal on nii mitmeski mõttes tähendusrikas. Filmile on teksti kirjutanud kunstiekspert Mai Levin ning lugenud näitleja Maria Peterson. Teos on esitletud originaalis Haus Galerii kunstiklassika oksjoni näitusel Kevad 2019.  

ÜLO SOOSTER. Lill ja päike

Ülo Sooster (1924-1970). Abstraktsioon. 1967 

Kestus: 1:19

Pilk Ülo Soosteri mitmepalgelisse maailma - dissitentlik ja avangardne, askeetlik ent tulvil loomejulgust. Soosteri kahepoolne töö lille ja päikesega intrigeerib ja tekitab elevust. Teksti filmilõigule on kirjutanud kunstiekspert Mai Levin, lugenud näitleja Lembit Peterson. Teos on originaalis eksponeeritud Haus Galerii 2019 kevadoksjoni näitusel. 
 

Richard Sagrits. Tähendusrikas Kadriorg

Richard Sagrits (1910-1968) Kadrioru loss talvel. 1958 

Kestus 1:32

Kadrioru loss on läbi aegade olnud tähelepanu keskpunktis, sinna on koondunud nii kunst kui võim. Just sellest kõneleb filmilõik R. Sagritsa maaliga. Teksti on kirjutanud kunstiloolane Eero Epner. Lugenud Tarmo Song. Teos on originaalis ekponeeritud Haus Galerii kevadoksjon 2019 näitusel.  

 

VAATA LÜHIFILMI MOEKUNSTNIKUNA TUNTUD LIIVIA LEŠKINIST!

Haus Galerii produktsioonina on valminud lühifilm moekunstnikuna tuntud Liivia Leškinist. "Tegelik ja Teine". Film tõstatab küsimuse, kumb on tegelikum, kas see kellena meid tuntakse või kelleks peame end ise. Film on valminud kunstniku esimese maalinäituse eel. Näituse kuraator Haus Galerii, Piia Ausman.