Näitused > Toimunud > Haus Galerii

ok_na_454.jpg

Haus Galerii 16.08.2019-02.09.2019

Tuulikki Tolli

TUNDEPIIRID

Kas tunded on vabastavad või piiravad? Vihmad, tuuled, mered ja pilku pimestav päikesetaevas – Tuulikki Tolli on enda sõnul vee, merede ja kivide inimene. Just vee lähedus laseb tal ennast ja ilmaruumi kõige enam tunda. Ja tunded – need tahavad end ju väljendada – kingad teeservale visata ja paljajalu tormi tõotavate pilvede all lihtsalt kõikide meelte unustusse kaduda.

Vihmajoon, päikesevesi, kõrgus, meloodia, vaatleja ning aken on lood, mida Tuulikki oma näitusetöödel maalinud on. Need on lood, mis ei kõnele otse, vaid läbi tingliku kompositsiooni ning kunstniku ja vaataja aistingu. Pildid vihjavad pigem ühele või teisele teemale, millekski kohustamata. Vaadata ja tunda on vabadus. Rääkides tunnetest võiks ka arvata, et tegemist on pehmejooneliste kompositsioonidega, mis kunstniku tajude rütme avavad. Ometi on Tuulikki maalid pigem jõuliselt geomeetrilised, kus üks värviruum lõikub teisega, kandes klassikalise ekspressiivse väljenduslaadi sinist ja punast tooni. Kaugusesse hajuva pehmuse loovad vaid kollakashallid pinnad, mis on täidetud kontrastidega.

„Kujundlik geomeetria ja matemaatika on mind alati huvitanud“, ütleb Tuulikki. Tegelikult ei ütle ta niisama lihtsalt midagi, võib küll vaikselt ja päriselt vestluspartneriga nõus olla, ent lisab jutule alati oma emotsionaalse helikõla. Tuulikki on niisama värvikas kui tema maalid. 

Haus Galeriis on augustikuus eksponeeritud enamasti teatrikunstnikuna tuntud Tuulikki Tolli uusim maalilooming. Teatud teatraalne ruumivalgus on tuntav ka tema töödes, justkui omaette eksisteeriv olemine. 

Tuulikki Tolli õppis aastail 1976–82 ERKI-s maaliosakonnas, mille lõpetas teatrikunstnikuna. Ta on kujundanud teatrilavastusi ja -kostüüme alates 1980. aastast, tehes koostööd pea kõigi eesti teatritega. Samuti on ta loonud kostüümikavandeid filmidele. Aastast 1990 on Tolli Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Teatriliidu liige. Praegu õpetab ta kostüümiajalugu Tallinna Tööstushariduskeskuses ning on pidanud loenguid ka Soomes. Tuulikki on esinenud arvukate näitustega läbi kõikide loomeaastate – luues peamiselt akvarelle, millele omast hajusust võib näha ka tema tänaste maalipindade töötluses. 

Tuulikki puhul tuleb lugupidavalt mainida kindlasti tema legendaarset graafikust ema Vive Tollit ja skulptorist isa Lembit Tollit, kes on tütre kunsti kujunemisel ja isikupära loomisel omanud olulist rolli. 

< tagasi