Näitused > Toimunud

2018

ok_na_436.jpg

Haus Galerii

Eesti Maalikunstnike Liit
EST

Eesti Maalikunstnike Liidu traditsiooniline aastanäitus Haus Galeriis käsitleb seekord erinevaid Eestiga seotud sümboleid, märke, asju, olemisi, arvamusi, tavasid ja mittetavasid. Teosed on inspireeritud sotsiaalsetest nähtustest Eestis, vormistatud aga loomeinimeselikult isiklikus asotsiaalses võtmes; mitte illustreerides, vaid analüüsides seda, mis toimub või on toimunud 100-aastase riigi teises tulemises.

ok_na_435.jpg

Haus Galerii

Jaan Elken
Hluhluwe

Maalinäituse fookuses on hävinud/kõdunenud mets. Kunstnik viibis hiljuti inspiratsiooni kogumise eesmärgil territooriumitel, kus sadadel ja tuhandetel ruutkilomeetritel laius põllukultuurina viljeldav, eri küpsusastmes tikksirge mets. Käivitajaks osutus aga hoopis teistsugune loodus – kaugel stilistide ja tehiskeskkonnas navigeerijate maailmast, defineeris Elken uuesti enda autoripositsiooni, milleks said tühermaad ja kivikõrbed.

ok_na_431.jpg

Haus Galerii

EMPIRE II
EMPIRE II

Teisipäeval, 12. juunil kell 16-21 avatakse Haus Galeriis briti kunstnikegrupi Empire II näitus. Tegu on kunstnike põhise projektiga, mis osales kuraator Vanya Balogh’ juhtimisel möödunud aastal 57ndal Veneetsia biennaalil ning mis peale seda on tuuritanud Euroopas.

ok_na_428.jpg

Haus Galerii

Juhan Püttsepp
Mälestusnäitus

Paralleelselt õpingutega "Pallases" alustas Püttsepp ka ise kunstihariduse andmist ning hinnatud pedagoogina tegutses veel aastakümneid. Tegevkunstnikuna saavutas ta laiema tuntuse tänu maastikuvaadetele ja figuraalkompositsioonidele, mille juures hinnatakse sooja koloriiti ja maalilisust ning mis ka käesoleval näitusel täies hiilguses näha on.

ok_na_427.jpg

Haus Galerii

Indrek Aava
Silmad pärani kinni

Pilgust võib lugeda paljut – silmade suunamine kaugusesse, nende pööritamine, pilgutamine või kissitamine kombineerituna (keha)keelega võib inimese kohta rääkida rohkem, kui too ehk ise sooviks. Isegi pahandust teinud koerad teavad seda ja pööravad pilgu või katavad selle käppadega, kuigi veidi naiivsemal eesmärgil – nad loodavad niiviisi nähtamatuks muutuda. Indrek Aava näitusel pole pilgud pööratud ega käppadega kaetud, vaid üle võõbatud geomeetriliste ja ruumiliste pindadega. Lisaks vajadusele vahel nii varjata kui varjuda tähistavad siinsed peatud kehad, silmitud pead ja suletud silmad autori jaoks ka sotsiaalset ja sisemist võõrandumist. Inimesed jäävad üksteisest üha kaugemaks nii nutiseadmetesse sukeldumise kui iseenda tühermaadel ekslemise tõttu.

ok_na_426.jpg

Haus Galerii

Maria Sidljarevitš
The Soul of All Natural Things

Näituse kandvaks motiiviks on absurdiga segatud muinasjutulisus. See motiiv ilmutas end eelnevalt varasemast mitte enne, vaid pärast tööde valmimist. Autor loobus näituseks valmistudes teadlikult kontseptsiooni otsimisest ja loomisest, lülitas pea välja ja käe sisse ning lasi sedakaudu esile tulla sellel, mis hinges peidus. Tulemuseks midagi muinasjutulist, kus kõrvuti võlumetsade ja pikajuukseliste printsessidega seisavad nõiduslikud rägastikud ja kummituslikud entiteedid, kõik laotatud lõputu tähistaeva alla.