Näitused > Toimunud

2023

ok_na_566.jpg

Haus Galerii

HAUS GALERII
ALATES 1997

Haus Galerii 26. sünnipäeva näitus: Haus Galerii ülakorruse saalis on eksponeeritud valik teoseid kunstnikelt, kellega oleme teinud koostööd n-ö aegade algusest ning kelle looming on saanud vaieldamatult osaks meie imagost.

ok_na_559.jpg

Haus Galerii

JUSS PIHO
KOLMAS VALIK

Juss Piho minimalistlik näituse pealkiri „Kolmas valik“ vastandub tema sisutihedatele maalidele, mis on mahukalt eksponeeritud Haus Galerii kahe korruse saalides. „Iga näitus ei ole ju midagi muud kui vaid järjekordne valik töödest,“ kommenteerib Piho lihtsalt ja pretensioonitult pealkirja.

ok_na_556.jpg

Haus Galerii

KADI TOMBAK
TEADVUSE GEOMEETRIA

Kadi Tombak on oma kunstivormis viinud kokku kalligraafia ja geomeetria. Tema teoseid inspireerivad hinduistlikud ja budistlikud pärimuslikud tarkused, pühad laulud ja sakraalarhitektuur, mida kunstnik esitab kaasaaegses visuaalses interpretatsioonis. Ta kirjutab tekste ringikujulises liikumises paberile ümber arhitektuurse sümbolkeskme.

ok_na_557.jpg

Haus Galerii

RENE KARI
TEINE VAADE

Rene Kari loomingu esteetika on unikaalne. Kunstniku puhtad väljapeetud maalimahud ja kontuuridega ümbritsetud värvipinnad modelleerivad peenetundelisi kogemusruume. Kontrastidele ülesehitatud kompositsioone saadavad kumavate valguste kaugused.

ok_na_555.jpg

Haus Galerii

VILEN KÜNNAPU
ÕNNE PEALINN

75. sünnipäeva tähistaval juubelinäitusel eksponeerib Vilen Künnapu oma viimast maalide seeriat, mis on inspireeritud eranditult Tallinnast - linnast, mis on Künnapu elus mänginud keskset rolli ja mille ilme kujundamisele ta on läbi aastate kaasa rääkinud nii arhitektina kui ka kunstnikuna, esitades Tallinnast oma värvide energeetilisi nägemusi.

ok_na_546.jpg

Haus Galerii

OREST KORMAŠOV
PERE

Orest Kormašovi 1990. aastatel maalitud teostel on kujutatud mehe pilgust lähtuvat haruldast teemat oma aja kunstis – väikelast koos emaga ja teiste pereliikmetega ning ümbritsevat keskkonda, mis muutub kohati abstraktseteks värvilaikudeks.

ok_na_545.jpg

Haus Galerii

LAURENTSIUS - LAURI SILLAK
S - SMALL SIZE

Laurentsius on öelnud, et talle meeldib maalida süsteemis L, M, S — suur, keskmine ja väike, tähistamaks sisemängu, mis määrab nii tuleva teose formaadi kui selle kunstitehnilise ja sisulise lähenemise. Laurentsiuse loomingut siinkohal formaadipõhiliselt mõõtes tuleks lisaks nimetada ka tema hiiglaslikku XL-i ning miniatuurset XS-i, millest teda tundvale publikule meenuvad maksimaliseeritud lähivaateis stiilselt sisustiihilised portreed, väikesed personifitseeritud puuviljad või loodusminatuurid baroksetes hiigelraamides.

ok_na_549.jpg

Haus Galerii

HAUS GALERII JÄTKAB NÄITUSTESEERIAGA - KOLLEKTSIONÄÄRID
EXTRAVAGANZA: TEOSED JOSE COROMINASE ERAKOLLEKTSIOONIST - MOODSA KUNSTI KLASSIKA

Enamasti on kunstikogujad persoonid, kes jäävad kunsti varju ega taha end avalikustada. Ometi on ka filantroope, kes tegutsevad kunsti propageerides suurejoonelisemalt, korraldades näituseseeriaid oma kollektsioonist või luues eramuuseume, mis publiku tähelepanu köidavad ning ka nende endi isiksuse avalikkuse huvi alla toovad.

ok_na_544.jpg

Haus Galerii

TEOSEID KAHEST ERAKOLLEKTSIOONIST
EESTI MAALIKUNSTI KLASSIKA 1900 – 1945
Kodumaa loodus, linnad ja inimesed

Haus Galerii pühendab veebruari kuu Eesti Vabariigile ja Eesti kunstiklassikale, mis on sündinud selle vabariigi esimesil algusaastail. Samuti toob galerii rõhutatult ja tunnustavalt fookusesse ka erakogujate rolli laiemalt, kes väärtustavad meie kunstipärandit ning panustavad selle säilimisse, pidades oma persoone tihti tagasihoidlikult mitte märkimist väärivaks. Seega jäägu ka selle näituse teoste omanike/kollektsionääride nimed siinkohal mainimata. Kõneleme kunstikogujast, kui sellisest, kelle tervikroll ajaloos on oluline ning tänu kellede erakogudele on sündinud mitmed maailma nimekaimad kunstimuuseumid.

ok_na_543.jpg

Haus Galerii

EXUBERANCE
Eesti naiskunstnikud ja loodus

Exuberance – elevalt külluslike ja energiarohkete tunnete kogum. Nii võiks seda sõna seletada ja nii võiks iseloomustada näitust Haus Galeriis, kus esinevad 9 Eesti tuntud naiskunstnikku, kes maalides loodust on põiminud tänase kogemuse ürgsega. Loodus on küll näituseteoste peateema, ent siinkohal pigem metafoor, mis märgib maailma naiselikku poolt laiemalt – soojuse ja hoituse vaikseid hõõguvaid toone, ent ka jõuliselt ülevoolavas tundekoloriidis kulgevat stiihiat ja määratlematust.

ok_na_540.jpg

Haus Galerii

URMAS VIIK
TRIBAALREBASED

Vaid üheksa suureformaadilist teost Urmas Viigi uuest graafikaloomingust loovad Haus Galerii sametmustjate seintega näitusesaalis kaasakiskuvalt müstilise atmosfääri. Kunstniku omamütoloogiliste tribaalrebaste kummalised figuurid valgel paberipinnal põimivad looma ja inimese, kes kohtuvad ürgsel, ent peenelt intellektuaalse tunnetusega loodud eksistentsiaalsel ühisväljal - ruumis, mille tundevärve dikteerivad vaatajas endas tekkivad rütmid, mida tribaalrebaste poosid, pilgud ja sisepinged atraktiivselt provotseerivad.

ok_na_539.jpg

Haus Galerii

RUUMIKUJUNDUS- NÄITUS: AEGUMATU JA HARMOONILINE
SWEDBANK, PEAMAJA, PRIVAATPANGANDUSE OSAKOND, 11. KORRUS

Värvid ja väärtused eesti kaasaegses maalikunstis.

Kliki teostel ja vaata neid interjööris.

Värvide harmoonia ja nende vastandumised on kunstiloome aluseks nagu noodirida muusikas. Eesti kaasaegse maalikunsti värvimuusika kõlab talvekuudel Swedbanki peamaja privaatpanganduse ruumide järjekordsel näitusel. Tavapäraselt on seegi väljapanek valminud koostöös panga kauaaegse partneri Haus Galeriiga.