kunstifilmid

TREILER. RIHO SIBUL. KITARRI HEATEGEV OKSJON

Riho Sibul ostis pilli Suhr P1988 Pro Series (Made in USA) uuena ca 2000 algul, mängides sellega paljudel Ultima Thule esinemistel. Lisaks on selle pilliga salvestatud enamik lugudest Ultima Thule 2010. aasta albumil "Jälgede jälgedes". Kuukitarr MTÜ koostöös Haus Galeriiga korraldab selle kitarri heategeva oksjoni, mille tulusid kasutatakse Riho Sibula muuseumi rajamiseks Hiiumaale, kuhu soovitakse koondada legendaarse muusiku vaimne pärand. Kitarri näol on tegemist ainukese muusiku instrumendiga, mida on võimalik tema loomingu austajatel omandada. Riho Sibula teised kitarrid on tema lähedaste muusikutest sõprade kasutuses. Treiler Haus Galerii, Nando Grancelli.

1009_t1.jpg

EESTI KUNSTI KEVADOKSJON 2023 - TEOSTE FILMID

Haus Galerii 2023 aasta kevadoksjonite sarja kõige esimene teos on Johann Köleri Kristuse peaetüüd, mis on valminud eeltööna tema ühele tuntuimale tööle, Cēsise (Võnnu) Jaani kiriku altarimaalile. Köleri teosed kunstioksjonite loendis on alati sündmuseks. Selle maali puhul üllatab kristlikus maailmas olulise motiivi spontaanne lõpetamatus, mis mõjub kaasaegselt konseptuaalsena. Teos kuulus Saksa-Vene arhitekti Maximilian von Messmacheri kollektsiooni koos mitmete teiste Köleri maalidega. Kuraator Piia Ausman, tekst Eero Epner, filmi autor Nando Grancelli.

960_t1.jpg

VIDEOKATALOOG - KUNSTIKLASSIKA OKSJON - SÜGIS 2022

Haus Galerii korraldab järjepidevaid kunstiklassika oksjoneid juba üle 25 aasta. Lisaks kunstituru kujundamisele ja kunsti hinnaväärtuse küsimustele on oksjonitel ka oluline hariduslik roll. Galerii kaardistab Eesti kunsti ajalugu, tuues erakogudest avalikkuse ette tihti seniteadmata teosed, mida eksponeeritake iga oksjoni eelsel näitusel, mis on laiemale publikule avatud. Kollektsioonid jäädvustatakse koos kunstilooliste artiklitega trüki-, online-  ning videokataloogides. 

SARJAST - KUNSTIKOLLETSIONÄÄRID - Jose Corominase erakogu. Eesti moodsa kunsti klassika.

Haus Galerii esitleb publikule jätkuvat näitustesarja KUNSTIKOLLEKTSIONÄÄRID, vaatamaks meie erakogujate tagatubadesse. Siinkohal süveneme eesti moodsa kunsti klassikasse läbi Jose Corominase erakogu, kes on elanud Eestis viimased 20 aastat ja tegelenud eesti kunsti kogumisega. Enamasti on kunstikogujad persoonid, kes jäävad kunsti varju ega taha end avalikustada. Ometi on ka filantroope, kes tegutsevad kunsti propageerides suurejoonelisemalt, korraldades näituseseeriaid oma kollektsioonist või luues eramuuseume, mis publiku tähelepanu köidavad ning ka nende endi isiksuse avalikkuse huvi alla toovad. Jose Corominas on avatud oma kunstikogu näitama. Filmi režissöör Nando Grancelli, kuraator ja teksti loeb Piia Ausman.

ENESETAPULILL - MARKO MÄETAMMELT

Haus Galeriis avatava Marko Mäetamme näituse "Lilled maailma lõpust" raames on valminud 16 teose animeeritud kataloog Marko Mäetamme ja filmikunstnik Nando Grancelli koostöös. Animatsioonid esitlevad Mäetamme erinevaid iseenda-tõlgendusi oma kahepalgeliste lillede foonil. Käesolev on üks neist.

RICHARD UUTMAA - Tallinna vaade - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Tallinn ei ole Uutmaa loomingus olnud sugugi sage, ometi on linn teda intrigeerinud. Kuigi kunstnik maalib arhailist ja kivideni tänavaisse juurdunud linna, ei ole selles töös terakestki staatikat. Uutmaa maalib õhku linnas, selle tuult tema müüridel, maalib linna kui merd, mille kohal liiguvad pilved ja vaheldub valgus. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

RICHARD UUTMAA - Kaks vaasi kullerkuppudega - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Uutmaa maalis ka lilli, mitte niivõrd teadaolevalt, kui meresid, ent ometi olid need tema loomingut saatmas alati, justkui sooviga tasakaalustada põhjamaiste merede dramaatilisi meeleolusid millegi südamliku ja soojaga. Kunstnik eelistas põllulilli, nii ka see imeline impressionistlikus maalilaadis valminud kompositsioon kullerkuppudega. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

RICHARD UUTMAA - Kalapaadid kaldal - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Kalapaadid kaldal on emotsionaalselt äärmiselt mõjus teos, kus autor on suutnud kõrvutada teatud müstilisuse ja reaalsuse. Rannal valitseva filmilikult dramaatilise vaikuse, seisaku, hetke äreva ootuse ning loodusestiihia taamal koonduvate pilvedega. See teos tõestab veelkord Uutmaa äärmist meisterlikkust mereainese edasiandmisel, mida ta kogu oma olemusega sügavalt ja hingepõhjani tunnetas. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

ANTS LAIKMAA - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Ants Laikmaa, selle eelkõige Eesti mainekaima portreedemeistri huviorbiidis olid ikka ja taas vanad talumajad, mida ta samuti omal moel portreteeris. Laikmaa kõneles nende mälukihistustest, laialipihustumisest maastikus - talud ja maad nende vahel, mida mööda kõndida. Väheste vahenditega on kunstnik suutnud siin hingestada ka kõige lihtsama motiivi. Teksti autor kunstiloolane Eero Epner, loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

ANTS MURAKIN - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Ants Murakini veel kodumaal valminud varane töö, mis vaatab jõuliselt arhailisele vanalinnale. Ranged vormid rõhutavad selle arhitektuuri dünaamikat ja keskseid motiive. Teose lugu kattub linna enda looga, olles säilinud läbi II maailmasõja pommitamiste siiski. Seda Murakini linnavaadet tabas kunagises Kreutzwaldi tänava korteris mürsukild, mis töö läbistas ning mis hilisema restaureerimise käigus parandati. Teksti autor kunstiloolane Eero Epner, loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

SIGRID UIGA - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Sigrid Uiga aktis on veel pallaslikku nostalgiat, kuigi aasta, mil töö valmis, jääb juba sügavasse nõukogude aega. Teos on maalitud pehmetes, impressionistlikes toonides, kus akt sulandub maalifooni, kandes oma olekus diskreetselt võluvat vaoshoitust. Teksti autor kunstiloolane Eero Epner, loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

1 2