Jaan Elkeni näitus „Koha mälu III“ Haus galeriis koondab valdavalt suuri ja keskmises formaadis maale, kus hillitsetud värvigammas taasluuakse võimsaid tsitaate eepilistelt tühermaadelt – olgu selleks siis Islandi vulkaanilised tasandikud, kivi- ja liivakõrbed Põhja-Ameerikast ja Põhja-Aafrikast või siis eksootilise reljeefi ja/või siluetiga pastoossed ja reljeefirikkad abstraktsioonid metropolidest nagu San Francisco või New York. Linnakultuur ja linnakultuuri märgid seintel, pindadel, ruumides elavad Jaan Elkeni maalidel kõrvu igavikuliste reeglitega. Maalikunstnikuna liigub ta kindlalt esteetilisusest riivatud maailmas, üritades rääkida vaatajaga universaalsemalt ja globaalsemalt positsioonilt.
Koha mälu III / Memory of the Place III
4. november – 6. detsember 2020
Jaan Elken on öelnud, et nii nagu ei olnud ta stiilipuhas hüperrealist 1970-ndatel, pole ta puhast tõugu abstraktsionist ka praegu. Kunstniku jaoks on realiteedi mõiste intrigeeriv ja veidi nihkes tavakeeles kasutatava realiteedi/reaalsuse arusaamaga. Maalikunstniku kujundisüsteem (pintslilöögid, koloriit jmt.), teatud isikupärased meetodid pildilise reaalsuse ülesehitamiseks ja esteetiline propaganda ongi tema realiteet, tegelikkus või siis üli-tegelikkus – hüperreaalsus.
Jaan Elken: „Teelolek nii otseses kui ülekantud tähenduses on minu kui kunstniku autoripositsiooniks juba aastakümneid, sirgete teede kõrval hindan keerulistes urbaansetes struktuurides avalduvat loogikat ja rütmi, looduslike kivikõrbede kõrval näen ülevust ka urbanistlikes konglomeraatides. Abstraktse kunsti võttestikku ülimaks pidava kunstnikuna tahan olla loodusvormidega sarnaste faktuuride/vormide (taas)looja – mitte kopeerija. .. Seega rääkida minu puhul abstraktsusest on ilmne liialdus, ajendid ja õhustik viitavad alati konkreetsetele sündmustele, struktuuridele, kas-või vaid psüühiliselt läbielatust pärit mälufragmendile. Räägin oma maalidel aistingutest ja vaistudest, kuidas asju tajun. Need on vägagi konkreetsed. Ei midagi abstraktset, kuivõrd on muidugi kogu kunst „abstraktne“, „tinglik“, „märgiline“…
Jaan Elken (s.1954) on maalikunstnik, alates 1981 kuulub Eesti Kunstnike Liitu, aastatel 1995-1999 on olnud Eesti Maalikunstnike Liidu esimees, aastatel 1999-2013 Eesti Kunstnike Liidu president. 1997–2017 Tartu Ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituudi maalikunsti õppetooli professor (kuni eriala sulgemiseni Tartu Ülikoolis), alates 2018 on Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna emeriitprofessor. 1970-ndatel hüperrealistlikus laadis alustanud kunstnik on praeguseks kujunenud abstraktse suuna üheks olulisemaks esindajaks Eesti maalikunstis. Tal on olnud üle 70 isikunäituse, teiste seas Pärnu uue Kunsti Muuseumis ( 2009, 2014), Tallinna Kunstihoones (2005), Tartu Kunstimuuseumis (2005), Adamson-Ericu Muuseumis (2000), Eesti Rahva Muuseumi kohvikus ( 2018/2019), aga ka Berliinis, Kiievis, Riias jm. Esinenud arvukatel grupinäitustel: 2018/2019 Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]. Kumu kunstimuuseum; 2016 Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis. Kumu kunstimuuseum ja Tartu Kunstimuuseumis; 2014 Tallinn S`Invite À Carcassonne. Chapelle des Jesuites, Carcassonne; 2013 In between zwischen Energie und Materie. Alte Oberpostdirektion, Hamburg; 2012 In between new abstraction & new concretion. (Werkstattgalerie) New Abstraction väljapanekus Klaipeda Kultuuri- ja kommunikatsioonikeskus jpm.
Jaan Elkeni tööd kuuluvad paljudesse kogudesse, teiste seas Jane Voorhees Zimmerli Kunstimuuseum (Rutgers, New Jersey, Norton ja Nancy Dodge`i Nõukogude Liidu nonkonformistliku kunsti kollektsioon), CAM_Casoria kaasaegse Kunsti Muuseum (Napoli), Tretjakovi Galerii, Ivanovo Kunstimuuseum, Matthew Bowni galerii, Euroopa Parlament, Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Uue Kunsti Muuseum Pärnus jpt.
Kunstnik tänab: Piia Ausman ja Haus galerii töötajad, Linda Elken, Stanislav Stepashko
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital
Punase täpiga tähistatud teosed on müüdud.